Napełnienie klimatyzacji

Układ klimatyzacji to rozwiązanie, które podnosi komfort podróży wszystkim pasażerom. Idealnie sprawdza się głównie w upalne dni. Spełnia także funkcję bezpieczeństwa, dzięki temu, że osusza powietrze wewnątrz auta.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja to złożony system łączący obieg powietrza z zamkniętym obwodem obiegu czynnika chłodzącego. Podstawowym zadaniem jest ochłodzenie powietrza, które wpływa do wewnątrz samochodu. Parownik, który znajduje się we wnętrzu pojazdu, schładza otrzymane powietrze a kondensator znajdujący się z przodu samochodu wydziela ciepłe powietrze na zewnątrz pojazdu.

Najważniejszym mechanizmem działania klimatyzacji jest obieg czynnika chłodzącego, który absorbuje ciepło poprzez zmianę ze stanu ciekłego w stan gazowy, a następnie podczas obiegu powietrza, oddaje ciepło zmieniając się z powrotem w stan ciekły. Mechanizm ten pomaga schłodzić powietrze wewnątrz pojazdu i wydalić ciepło na zewnątrz auta.

Podstawowymi elementami układu klimatyzacji samochodowej są:

  • filtr kabinowy – chroni wnętrze samochodu przed zanieczyszczeniami,
  • wentylator – dostarcza powietrze do wnętrza samochodu,
  • parownik – zapewnia schładzanie i osuszanie powietrza, które dostaje się wewnątrz auta,
  • sprężarka – zapewnia obieg czynnika w układzie i gwarantuje wysokie ciśnienie między parownikiem i kondensatorem
  • kondensator – pomaga w skraplaniu czynnika, który oddaje ciepło do powietrza, które przepływa przez kondensator
  • osuszacz – pochłania wilgoć, filtruje zanieczyszczenia przenoszone z płynem

 

Jak dbać o utrzymanie układu klimatyzacji w dobrym stanie?

Przede wszystkim należy używać klimatyzacji regularnie, nie tylko w czasie upałów. Dzięki temu można mieć pewność, iż mechanizmy odpowiedzialne za chłodzenie powietrza nie ulegną zepsuciu. Ponadto klimatyzacja oprócz chłodzenia powietrza pełni także funkcję osuszania co może być istotne przy konieczności odparowania szyb.

Serwisowanie klimatyzacji

Układ klimatyzacji składa się z wielu powiązanych ze sobą elementów. Z racji dużych kosztów związanych z naprawą klimatyzacji, ważne jest odpowiednie serwisowanie w celu zachowania jej sprawności na jak najdłuższy czas. Regularna kontrola klimatyzacji to także dbałość o nasze własne zdrowie – osoby korzystające z niesprawnego układu klimatyzacji mogą mieć objawy dolegliwości dróg oddechowych, nudności, wysychanie soczewek itd.

Kiedy udać się na kontrolę klimatyzacji

Optymalny czas dokonywania przeglądu klimatyzacji to 1 rok. W czasie przeglądu sprawdzane są: poziom czynnika chłodniczego, wymiana filtra kabinowego, dezynfekcja układu.

Na czym polega napełnienie klimatyzacji?

Napełnianie (nabijanie) klimatyzacji polega na uzupełnianiu poziomu czynnika klimatyzacji. Ważne jest regularne uzupełnianie jego poziomu, gdyż jego utrata często występuje z upływem czasu przez drobne nieszczelności w gumowych przewodach lub przez uszkodzenia układu klimatyzacji.

Ilość czynnika jest sprawą indywidualną dla każdego modelu auta i jest określana przez producenta. Zalecana ilość znajduje się na tabliczce znamionowej kompresora, bądź na naklejce informacyjnej w komorze silnika samochodu.

Jak w praktyce wygląda napełnienie klimatyzacji?

Napełnienie układu klimatyzacji dokonywane jest przez stacje obsługi klimatyzacji. Proces jest zautomatyzowany i polega na podłączeniu stacji do układu klimatyzacji w samochodzie poprzez zawory. Z układu usunięty zostaje cały czynnik, wytworzone zostaje podciśnienie, które sprawdza szczelność przewodów a następnie układ zostaje napełniony właściwą ilością czynnika. Usługa trwa około 1 godziny.

napelnienieklimatyzacji