Wymiana rozrządu

Czym jest rozrząd?

Rozrząd to układ służący do sterowania otwieraniem i zamykaniem zaworów w silniku. Jest skomplikowanym mechanizmem składającym się z wielu elementów. Pełni kluczową rolę w działaniu silnika tłokowego. Jako złożony mechanizm, wymaga specjalnej opieki serwisowej, dlatego ważne jest, aby przez zaniedbanie nie dopuścić do poważnych i kosztownych uszkodzeń silnika.

W skład kompletu rozrządu wchodzą:

  • pasek zębaty
  • rolka napinająca
  • rolka prowadząca
  • pompa wody (jeżeli jest napędzana paskiem rozrządu)

Obecnie w samochodach wyróżnić można 2 rodzaje rozrządu: pierwszy to ten z elastycznym paskiem zębatym, drugi – z łańcuchem rozrządu. Istnieje wiele kontrowersji wokół tego, które rozwiązanie jest skuteczniejsze. Niezależnie od rodzaju rozrządu, raz na jakiś czas niezbędne jest przeprowadzenie jego wymiany. Ważne jest aby w trakcie wymiany sugerować się zaleceniami producenta co do konkretnego modelu auta oraz informacjami zawartymi w instrukcji obsługi pojazdu.

Przerwanie paska rozrządu może spowodować poważną awarię silnika przez zderzenie tłoków z zaworami, zaś całkowite zerwanie paska – nawet unieruchomienie silnika.
Jak rozpoznać kiedy powinno się wymienić rozrząd?

W przypadku posiadania pasku rozrządu, wykrycie usterki nie jest łatwe. Ciężko bowiem dostrzec rysy i pęknięcia. Sygnałem do obaw może być charakterystyczny pisk wydobywający się z rolek napinających.

Łatwiej zauważyć jest symptomy zużycia rozrządu w przypadku łańcucha. Charakterystyczne jest klekotanie łańcucha spowodowane poluzowaniem ogniw. W przypadku zignorowania sygnałów może doprowadzić do zerwania łańcucha a tym samym do poważnych awarii silnika.
Kiedy wymienić rozrząd?
Okres po jakim należy wymienić rozrząd zależny jest m.in. od zaleceń producenta auta. Zazwyczaj zalecana jest ona po przejechaniu ok 60 – 120 tys. km. Wytrzymałość paska rozrządu zależy także w dużym stopniu od stylu jazdy kierowcy i od drogi jaką pokonuje. Pasek zużywa się szybciej na drogach miejskich na skutek częstych hamowań i ruszeń.

Fachowcy zalecają wymianę paska rozrządu po trzech do pięciu latach eksploatacji nawet przy niewielkim przebiegu, z racji tego, iż jak każda część ulega on starzeniu.
Wymiana rozrządu w centrach Norauto

Serdecznie zapraszamy na wymianę rozrządu do centrów Norauto w całej Polsce. Jesteśmy czynni 7 dni w tygodniu!
Rezerwacji terminu mogą Państwo dokonać mailowo lub telefonicznie w wybranym centrum Norauto!

wymiana-rozrządu